Żylaki to nie tylko defekt urody

Żylaki to nie tylko defekt urody

Wiele osób, w tym często kobiety, dotyka problem żylaków. Sinawe, zgrubiałe, pokręcone i widoczne żyły nie dodają uroku nawet najzgrabniejszym nogom. Czy można się ich ustrzec. Niestety nie – skłonność do nich jest dziedziczna. Nie jest to tylko defekt kosmetyczny – to objaw problemów z krążeniem.

Pojawienie się żylaków to skutek mniejszej sprężystości ścianek naczyń żylnych, co czyni je mniej odpornymi na rozciąganie. Poszerzają się, a prowadzi do uszkodzenia znajdujących się w nich zastawek. Ich uszkodzenie uniemożliwia krwi wycofanie się z naczynia. Zalegając w nim, powoduje dalsze poszerzanie uszkodzonej już żyły. Niezależnie od skłonności dziedzicznych żylakom sprzyja też stojąca lub siedząca praca, powodująca zastój żylny, noszenie niewygodnego obuwia – tu sporą winę ponoszą tak lubiane przez panie obcasy, dźwiganie ciężarów, ciąża, a nawet banalne zaparcia.

Gorzej, jeżeli mamy do czynienia z tak zwanymi żylakami wtórnymi, będącymi objawem choroby żył głębokich – ich niedrożności lub uszkodzenia zastawek. Warto wtedy zrobić tak zwane USG z Dopplerem. By zapobiec żylakom, należy podczas długiego siedzenia lub stania gimnastykować kończyny – np. przestępować z nogi na nogę, naprężać oraz zwalniać mięśnie, wykonywać drobne ruchy, np. kręcić kółka stopą.

W czasie wolnym zalecane jest jak najwięcej ruchu. Godne zalecenia jest noszenie specjalnych rajstop i pończoch stymulujących krążenie. Należy unikać zakładania nogi na nogę, a obcasy zarezerwować jedynie na wielkie wyjścia.